Valtuutettu Päivi Huhtanen jätti 9.2.2026 valtuustoaloitteen liikkumista edistävien ratkaisujen edistämisestä koulujen pihoilla:

”1.8.2026 voimaan tuleva perusopetuslain muutos velvoittaa esi- ja perusopetuksen edistämään liikunnallista elämäntapaa. Liikunnallinen elämäntapa tukee oppilaiden oppimista, hyvinvointia ja kouluviihtyvyyttä. Liikunnallisen elämäntavan edistämistä voidaan toteuttaa monin eri tavoin ja yksi konkreettinen tapa on liikkumiseen kannustava koulupiha. Me allekirjoittaneet toivomme kaupungin teknisen ja sivistyspuolen yhteistyössä toteuttavan kokonaiskartoituksen kaupungin koulujen piha alueista. Kartoituksen tavoitteena on tunnistaa nykyiset vahvuudet sekä kirjata konkreettiset kehittämisehdotukset, jotka tukevat liikkumiseen kannustavien ja monipuolisten koulupihojen toteuttamista. Arvioinnissa hyödynnetään esimerkiksi OPH:n materiaali liikkumisen kannustavasta koulupihasta.

Arvioinnin tuloksena laaditaan koulukohtainen listaus kehitystoimenpiteistä sekä ehdotus niiden aikataulutuksesta ja priorisoinnista. Kartoitus ja toimenpide-ehdotukset tuodaan sivistyslautakunnalle ja tekniselle lautakunnalle tiedoksi sekä jatkotoimenpiteitä varten.”